


”Perustamisjuhla oli seurakunnan näköinen”. Näitä lausumia kuului kakkukahvilla Paimion kaupungintalossa, jossa juuri oli päättynyt Asemaseurakunnan perustamisjuhla
Kaupunginvaltuuston istuntosali sai palvella arvokkaassa tehtävässä palvellessaan paikalle syntynyttä uutta helluntaiseurakuntaa. Nimensä seurakunta on saanut kunnostamastaan vanhasta Paimion asemarakennuksesta, jonne on saatu alkavalle työlle kodikkaat tilat.
Juhlassa puhunut Paimion kaupunginjohtaja painotti aktiivisen seurakunnan myönteistä merkitystä osana paikallista yhteisöä.
Suomen Helluntaikirkon tervehdyksessä todettiin se historiaan kirjattava asia, että Asemaseurakunta on ensimmäinen uusi seurakunta, joka on valinnut järjestäytymisen muodokseen suoraan Suomen Helluntaikirkon yhdyskuntaseurakunnan.
Salon ja Turun Helluntaiseurakuntien puheenvuoroissa käytiin läpi työn pitkää taustaa Pamiossa, sekä viimeisimpiä kehityksiä nyt itsenäiseksi serurakunnaksi.
Juhlan tärkein hetki oli puheiden jälkeen, kun perustettavan seurakunnan vanhimmat ja yhdessä puolisojensa kanssa polvistuivat seurakunnan eteen, ja
Turun ja Salon helluntaiseurakuntien vanhimmistot siunasivat uudet vanhimmat virkaansa.
Esko Matikainen