Hallituksen puheenjohtajana vuoden toiminut Vesa Pylvänäinen luopui terveyssyistä tehtävästään. Hallitus valitsee uudet toimihenkilöt järjestäytymiskokouksessaan 12.1.2011.
Talous yhteiselle pohjalle
Kuluvan vuoden 2010 taloutta vaikeutti viivästynyt valtionapu, joka tuli haettavaksi vasta nyt joulukuussa. Herätysliikkeen yhteisten tehtävien siirtyminen Helluntaikirkon vastuulle merkitsee myös henkilöresurssien lisääntynyttä tarvetta ja edellyttää myös talouden vahvistumista. Syyskokous päättikin esittää, että jäsenseurakunnat tukisivat Helluntaikirkon toimintaa vapaaehtoisilla tukimaksuilla ja helluntaiherätyksen yhteiset yhdistykset antaisivat tukenaan promillen liikevaihdostaan.
Helluntaikirkossa on tällä hetkellä 35 jäsenseurakuntaa, ja henkilöjäseniä 5 859 (10.10.2010). Uusina seurakuntina liittyivät kuluvana vuonna Suolahden ja Elimäen helluntaiseurakunnat.
EM